سهم ایران از صعود و رکود فولاد

30 مهر 1398 12:31 آخرین ویرایش : 30 مهر 1398

تحلیلگر صنعت فولادایران در مورد رکود و صعود فولاد کشور در چند سال اخیر گفتند و ایشان بیان کردند که واردات در سال 1398 نسبت به چند سال اخیر رو به صعود خواهد رفت .

صعود و رکود فولاد در بازار جهانی

اسدالله فرشاد تحلیلگر صنعت فولادایران در مطلبی با عنوان «فولاد در انتظار تحولات جهانی» در روزنامه دنیای اقتصاد، آینده نزدیک فولاد جهان را اینگونه پیش بینی نمود:

ایران در سال ۱۳۹۸ در رتبه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفت، ولی در شرایط تحریم نیاز به همبستگی بیشتر، اتکا و توجه به توانمندی‌های داخلی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. تکمیل طرح‌های سرمایه‌گذاری‌های به عمل آمده و راه‌اندازی قریب‌الوقوع کارخانه‌های جدیدی در صنایع آهن و فولاد ایران، افزایش تولید برای دستیابی و تحقق برنامه‌های پیش‌بینی‌شده و مدنظر، نیازمند توجه اساسی به فرصت‌ها و ریسک‌های محتمل بر بازار داخل و خارج فولاد است. تمامی این عوامل می‌تواند قیمت سهام این گروه را نیز در بازار سرمایه تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

نتایج حاصل از مطالعه آمار تولید، مصرف و صادرات فولاد ایران نشان می‌دهد که با توجه به توسعه‌های انجام شده و ظرفیت‌های تولید آهن و فولاد واردات محصولات فولادی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۵۸درصد کاهش داشته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۳۹۸ نیز روند واردات دوباره در مسیر کاهشی قرار گیرد. توانمندی‌ تولیدکنندگان داخلی از یک طرف و رکود در سایر صنایع و همچنین کاهش رشد اقتصادی در سال ۹۸ از جمله دلایل رقم زدن چنین روندی بوده است.

از اینرو  توجه به افزایش سهم صادرات انواع محصولات فولادی و همچنین کاهش صادرات فولاد خام در میان‌مدت و درازمدت ، تاثیر خود را نشان خواهد داد. به‌عبارت دیگر در اقتصاد و فولاد جهان، صادرات محصولات فولادی بیشترین سهم و فولاد خام کمترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد . به این ترتیب در کوتاه‌ مدت نیز باید با توجه به مزیت‌های موجود در تولید انواع شمش و اسلب ، در کلیه فولادسازی‌های کشور ، فولادهای موردنیاز توسعه صنایع سنگین، پروژه‌های صنعتی، کشتی‌سازی مخازن تحت فشار، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و خطوط انتقال نفت و گاز و آب و گریدهای  API و ASTM و همچنین فولادهای مهندسی و آلیاژی را به‌ صورت شمش و اسلب تولید و صادر کنیم.

توجه به امکانات و دانش فنی و همچنین نیروهای متخصص و در صنعت متالورژی و برخورداری از تجهیزات تکنولوژیک فولادسازی و نورد ، فرصت‌های خوبی وجود دارد تا بعد از گذر ۵۰ سال فرصت‌هایی ایجاد شده که مشتمل بر کاهش واردات انواع فولادهای مورد نیاز در کشور است و باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

- کاهش میزان وابستگی به کالا، قطعات و تجهیزات صنعتی خارجی

- کاهش ارزبری تولید فولاد

- ارتقای بهره ‌وری صنعت فولاد

- مهیا بودن مناسبات داخلی و افزایش تولید فولادهای خاص و ایجاد ارزش افزوده بالاتر

- دسترسی به بازارهای مصرفی منطقه و اتحادیه اروپا و تعییت بازارهای هدف جدید

- - رعایت مسائل زیست‌محیطی

- کاهش میزان آلودگی‌ها

- دسترسی به تکنولوژی در بخش‌های فنی و مهندسی

- افزایش توانمندی در طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات یدکی و مصرفی در صنایع آهن و فولاد.

همچنین سایر مزیت‌های اساسی در بخش‌ بالادست و دسترسی به معادن غنی سنگ آهن، کرومیت، سنگ منگنز و انواع مواد نسوز سبب شده تا شرایط و مناسبات لازم و همه‌جانبه برای افزایش تولید و زمینه‌سازی ارتقای سطح مصرف داخلی و به‌همین ترتیب توسعه ملی با اجرای پروژه‌های صنعتی، ساختمانی و زیربنایی صورت گیرد. همچنین توسعه سهم صادرات و بازارسازی‌های جدید نیز فراهم گردبده است.

در این میان باید به موارد دیگری  نیز توجه شود:

-ارتقای سطح ضریب بهره‌وری پایین در واحدهای فولادسازی و پیاده سازی استانداردهای بین‌المللی

- تکمیل و توسعه صنعت حمل و نقل جاده‌ای و ریلی

-توجه به رقبای قدرتمند بین المللی از جمله چین، هند، ترکیه و اوکراین

شایان ذکر است با توجه به  احتمال رکود اقتصادی در بازار سهام ، انتظار سقوط ۲۰ تا ۳۰ درصدی سهام آمریکا نیز بر بازار چین تاثیر قطعی خواهد داشت. از سوی دیگر افزایش سطح تقاضا در چین و مشغول بودن فولادسازان چینی به پرکردن انبارها که محرک قوی قیمت‌هاست نیز نباید نادیده گرفته شود.

همچنین تدوین روش‌ها و مشوق‌های صادرات، تسهیل در مناسبات گمرکی و همچنین حمایت دولت و کاهش بوروکراسی‌ دولتی و همکاری با سازمان‌های صنعت و معدن در تدوین سازوکارهای حمایت از صادرات می‌تواند امکان تحقق هدف توسعه صادرات انواع محصولات فولادی تا ۲۵ میلیون تن را فراهم کند.


نظر خود را به ما بگویید

ارسال نظر