همه چیز درباره سپری آهنی

16 دی 1397 14:16 آخرین ویرایش : 2 تیر 1398

پروفیل سپری آهنی یک مقطع طویل فولادی است که مقطع آن به شکل حرف T است از این جهت این پروفیل به نامهای مقطع تی شکل ، سپری تی , و یا سپریt نیز در بین مهندسین معروف است . اما در بازار آهن­ آلات و در بین آهن فروشان و فعالان عرصه آهن آلات به عنوان سپری یا سپری آهنی شناخته میشود.

ابعاد سپری آهنی انواع سپری آهنی وزن سپری آهنی

پروفیل سپری آهنی یک مقطع طویل فولادی است که مقطع آن به شکل حرف T انگلیسی میباشد از این جهت این پروفیل به نامهای مقطع تی شکل ، سپری تی ,  و یا سپریt  نیز در بین مهندسین معروف است . اما در بازار آهن آلات و در بین آهن فروشان و فعالان عرصه آهن آلات به عنوان سپری یا سپری آهنی شناخته میشود.

این پروفیل در صنعت به ویژه در صنعت ساختمان دارای کاربرد فراوانی است . سپری آهنی در حقیقت یک مقطع I  شکل آهنی است که از میان جان و با خط برش طولی به دو نیم تبدیل شده است البته این روش تولید سپری نیست و در ادامه این مطلب به پروسه تولید آن اشاره کوتاهی میکنیم.

مشخصات هندسی سپری آهنی

برای آگاهی از قیمت سپری های موجود بر روی   قیمت روز سپری   کلیک کنید

در جدول اشتال از استاندارد دین آلمان (DIN) برای سپری آهنی از سایز3  (30 میلیمتر) تا سپری آهنی سایز 14 (140میلیمتر) تعریف شده است. بر اساس جدول اشتال(استاندارد فولاد آلمان) ارتفاع جان سپری آهنی از پشت بال تا انتهای جان برابر سایز(یا نمره) آن و مساوی با عرض بال سپری است.


جدول وزن و ابعاد پروفیل سپری آهنی

روش تولید سپری آهنی:

پروفیل های سپری با استفاده از پروسه نورد گرم تولید میشوند. بدین صورت که ابتدا با استفاده از کوره، مواد اولیه حرارت دهی شده و به مرحله نرم شدن می رسند. مقطع فولادی که به عنوان ماده اولیه تولید سپری مصرف میشوند پس از کوره وارد پروسه نورد و شکل دهی میشود. این مقطع با حرکت های مستمر و یا رفت و برگشتی از درون دروازه هایی که با غلتکهای مربوطه شکل دهی  سرانجام به مقطع T شکل سپری تبدیل میشوند.این پروسه با سایز نمودن سپری ها و عبور از غلتکهای مخصوص موج گیری میشود تا محصول نهایی  در انتهای خط تولید بدون اشکال وارد بازار شود. و پروفیل ها در انتها با تعداد مشخص بر اساس وزن درخواستی مشتری بسته بندی میشوند.

کارخانه سپری آهنی

جدول وزن سپری آهنی بر اساس  به همراه ابعاد آن در جدول زیر خلاصه شده است:


شرح

وزن

عرض بال

ارتفاع جان

وزن شاخه 6 متری

سپری 3

1.77

30

30

10/62

سپری4

2.96

40

40

17/76

سپری5

4.44

50

50

26/64

سپری6

6.23

60

60

37/38

جدول وزن و ابعاد پروفیل سپری

قیمت روز سپری 3

برای سپری آهنی به واسطه شکل منحصر به فردی که دارد  به غیر از استفاده در ساخت درب و پنجره کاربرد های دیگری نیزدارد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره میکنیم:

کاربرد سپری در برپایی زیرسازی های فلزی:

- سپری های آهنی در زیرسازی های ساختمانی دارای کاربرد زیادی هستند . به ویژه در مواردی که بار اعمال شده به سیستم باربر زیاد باشد.به عنوان مثال در زیر سازی نماهای بتنی در نقاطی که جزییات اجرایی نمای سنگی پیچیده می شود جهت حفظ پایداری نمای سنگی و یکپارچه ساختن آن با سازه اصلی از زیرسازی استفاده میشود.در این زیرسازی علاوه بر نبشی و قوطی جهت جوش پذیری بهتر نسبت به پروفیل قوطی در کناره ها از نبشی و در میانه ها از سپری های آهنی استفاده میشود.

یکی دیگر از جنبه های استفاده از سپری آهنی در نماکاری خشک (یا خشکه چینی) است.  نما کاری خشک عبارت است اجرای نماکاری سنگ بدون استفاده از ملات ماسه و سیمان.در این نوع نما ابتدا با استفاده از آهن آلات زیرسازی فلزی و شاسی کشی انجام میشود سپس سنگهای پلاک با استفاده از جزئیات اجرایی ارائه شده بر روی این شاسی فلزی مستقر میگردد.عمدتا نماکاری های ایستگاههای مترو در شهر تهران با استفاده از این روش انجام شده است

استفاده از سپری برای سقفهای نورگذر:

در اجرای سقفهایی که بایستی از آن نور عبور کند مثل سقف پاسیوها،گلخانه ها و مکانهایی از این دست ، از سپری آهنی جهت نشیمن مناسب برای قرارگیری تایل های گذردهنده نور استفاده میشود.استفاده از سپری آهنی به عنوان پروفیل اصلی باربر در این موارد به اقتصاد کار کمک میکند زیرا با استفاده از سپری آهنی در زیرسازی، پروفیل های کمکی دیگر مثل سپری آلومنیومی و ...حذف شده و باعث ارزان تر تمام شدن کار میشود.یکی دیگر از مزایای سپری آهنی در این نوع سقفها به دلیل خواص فیزیکی آهن غیر از جوشکاری آسان و ارزان و برقراری اتصال مناسب سپری ها به یکدیگر این است که میتوان با نورد سرد پروفیل سپری آهنی فرمی مناسب به آن داد که از این روش میتوان سقفهای دایروی برپا ساخت و با استفاده از ورقهای پلی کربنات رنگی جلوه مناسبی به این این نوع سقفها بخشید.

استفاده از سپری در سقف کاذب باربر:

 یکی دیگر از مواردمصرف سپری آهنی  برای سقف های کاذب است. در بعضی از  مکانها برای جلوه زیباتر سقف  و در عین پایداری و دوام آن از سپری های آهنی به عنوان عضو سازه ای باربر  در این سقف ها استفاده میشود .این امر به دلیل شکل ظاهری سپری و مقاومت خمشی مناسب آن می باشد.طوری که با قراردادن سپری ها با فواصل یکسان و قراردادن کاشی و یا موزاییک در بین آنها و روکش ملات ماسه و سیمان پشت آن علاوه بر پایایی، در برابر رطوبت نیز دارای مقاومت خوبی نسبت به ملات گچ است که در مکانهای مرطوب گزینه مناسبی نیست.در این روش برای دهانه های کم و بارگذاری سبک بر روی آن از سپری 3 و برای دهانه های بیشتر و یا بارگذاری سنگینتر  از سپری 4 استفاده میشود.از این روش در سنگکاری در قسمتهای بیرونی ساختمان در زیر کنسول ها نیز استفاده میشود.


اجرای سقف کاذب با سپری آهنی

 قطعاً استفاده از رنگی مناسب بر روی سپری علاوه بر حفاظت آن  در برابر خوردگی جلوه بصری خوبی به کار می بخشد

استفاده از سپری در کلاف بندی دیوارهای بنایی (وال پست):

در ساختمان سازی به خصوص در نواحی لرزه خیز کلیه جزییات اجرایی می­بایست بر مبنای آیین نامه های طراحی انجام شود.از اینرو در استاندارد2800  یا همان آیین نامه طراحی ساخمانهای مقاوم در برابر زلزله  ویرایش چهارم در فصل هفتم دیوارهای یک سازه اعم از باربر و غیر باربر باید در هندسه دارای ضوابطی باشند که در زمان وقوع زلزله پایداری آنها دچار خدشه نگردد. از این رو دیوارها بایستی ضوابط اجرایی آیین نامه 2800 را در بند 7-3 که در آن به جزییات اجرایی بازشوها درون دیوار پرداخته است را ارضا کنند . دیوارها باید در ارتفاع و همچنین طول(به خصوص در کنار بازشوهای درب و پنجره) به وسیله کلافهای فولادی و یا بتنی مهار گردند. چون استفاده از کلافهای بتنی عملیات اجرایی را کند میکند و دارای جزییات بیشتری است. پروفیلهای فلزی جهت سهولت اجرا از کاربرد بیشتری برخوردار هستند. پروفیلهایی مثل  سپری که به دلیل شکل خاص خود  میتوانند به عنوان یک پروفیل مناسب در این مورد به کار گرفته شوند. بدین ترتیب با استفاده از از پروفیل سپری و ثابت نمودن آن در بالا و پایین بستر مناسبی برای مهار دیوارهای آجری و یا بلوکهای ماسه سیمانی ایجاد میشود.

نظر خود را به ما بگویید

ارسال نظر