انواع نرده و حفاظ

24 مهر 1398 9:53 آخرین ویرایش : 24 مهر 1398

نرده یا همان جان پناه محصولی است که حافظ جان مردم است و از جنس های متفاوتی مانند : فلز ، سنگ ، چوب ، شیشه و... ساخته میشوند . نرده در گذشته به عنوان حائلی بین انسان ها و پرتگاه ها بوده . پرتگاها یی مانند : راه پله ، تراس ، پشت بام و ... وجود داشت اما امروزه علاوه بر حافظ جان، کارایی های دیگری نیز دارند مانند: زیبایی در ساختمان ها ، راه پله و مکان های دیگر دارد. و امروزه به یک سازه دکوراتیو تبدیل شده است .

نرده نرده تراس نرده پله نرده فرفورژه نرده پنجره

نرده چیست ؟

نرده یا همان جان پناه محصولی است که حافظ جان مردم است و از جنس های متفاوتی مانند : فلز ،سنگ ، چوب ، شیشه و..... ساخته میشوند . نرده در گذشته به عنوان حائلی بین انسان ها و پرتگاه ها بوده . پرتگاها یی مانند : راه پله ، تراس ، پشت بام و ..... وجود داشت اما امروزه علاوه بر حافظ جان،کارایی های دیگری نیز دارند مانند: زیبایی در ساختمان ها ، راه پله و مکان های دیگر دارد. و امروزه به یک سازه دکوراتیو تبدیل شده است .

نرده ها در مکان های متفاوتی و در جنس های متفاوتی تشکیل شده است

نرده تراس :

نوع نرده میتواند نسبت ابعاد، اندازه، طول و عرض سکو تغییر یابد. انتخاب نوع نرده از حساسیت زیادی برخوردار است زیرا تأثیر بسیار زیادی در زیبایی نمای ساختمان دارد. دلیل دیگر اهمیت مدل های نرده بالکن انتخاب مناسب نرده استیل و خاصیت جان پناه بودن آن است. بالکن به عنوان فضایی که هم با محیط داخل آپارتمان و هم با محیط خارج آن ارتباط دارد محسوب میشود. به دلیل استفاده فراوانی که از بالکن میشود باید به عنوان فضایی امن که ایمنی افراد را تأمین می کند باشد. به همین دلیل برای افزایش امنیت و ایمنی بالکن باید اقدام به نصب نرده بالکن نمود تا از افتادن و در خطر بودن جان افراد جلوگیری کرد. انواع مدل های نرده بالکن در سال های مختلف متفاوت بوده و در هر دوره متناسب با پیشرفت و مصالح موجود آن دوره مدل ها و متریال های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفت.

نرده تراس

نرده پنجره

نرده پنجره برای حفاظت منازل شماست اللخصوص برای ساکنین طبقه اول از مهمات منازلشان است که به پنجره های تمام خانه یشان این حفاظ هارا نصب کنند .

نرده پنجره
 • نرده ها در مکانهای متفاوتی و در جنس های متفاوتی تشکیل شده است . مانند نرده راه پله که از جنس های :

  فلزی که همان فر فورژه است.

  نرده ی استیل .

  نرده ی چوبی که زیبایی بسیاری دارد اما: از نظر آتشنشانی قابل قبول نیست.

  نرده ی آلومینیومی .

  نرده ی پلکسی گلس که قابلیت نور پردازی به داخل ساختمان ها را دارد .

  نرده ی شیشه ای .

نرده فلزی یا همان فرفورژه :

نرده فلزی ارزان ترین نرده و از لحاظ استاندارد بهترین نرده موجود در بازار است وطول عمر نرده فلزی نسبت به تمامی نرده های دیگر بیشتر است همچنین نرده فلزی طرح های مختلفی دارد ک حق انتخاب گسترده ای را ب شما میبخشاند نرده های فلزی امکان رنگ کرده دوباره نیز دارند ، این نوع نرده گزینه مناسبی برای زیباسازی دکوراسیون داخلی خانه شما و هماهنگ کردن آن با فضای داخلی یا خارجی خانه شماست. پیچ و تاب نرده های فرفورژه با اقتباس از طرح های گیاهی حفاظی مجسمه گونه را پدید می آورد و طرح های دورانی شکل شاکله اصلی نرده های فرفورژه را تشکیل میدهند و حرکت خسته کننده پله ها را از حالت تکرار خارج کرده و به آن تنوع میبخشند.

نرده فلزی یا همان فرفورژه :
 • نرده آلومینیومی :

  نرده آلومینیومی کاربرد زیادی دارد. در اکثر بالکن ها، فروشگاه ها، استخر ها و.... برای حفاظت و بعضی اوقات برای زیبایی بخشیدن به میط زیست از این نرده استفاده میکنند .

  نرده آلومینیومی از یراق آلات آلومینیوم برای اتصالات بهتر پروفیل آلومینیوم ساخته شده است.

  مزایای نرده آلومینیومی :

  نرده آلومینیومی را میشود تعویض در بیضی از مواقع بازیافت کرد .

  نرده آلومینیومی جزء نرده های کم وزن است .

  نرده آلومینیومی تنوع بالایی در شکلو فرمو رنگ دارد .

  ماندگاری نرده آلومینیومی نسبت به سایر نرده ها .

   نرده آلومینیومی :
نرده پلکسی

پلکسی یا Poly methyl methacrylate که به اختصار PMMA ذکر میشود و با نام پلکسی می شناسیم یک ترکیب شیمیایی است که این ماده یکی از سخت ترین ومحکم ترین پلیمرها باشفافیتی بالاتر از شیشه و سطحی صیقلی وبراق ومقاوم در برابر عوامل جوی است. صفحات PMMA مقاومت قابل توجهی در برابر عوامل جوی و پرتو نور خورشید دارند. از خواص پلکسی : سطح شفاف فوق العادهای برخوردارند و در همچنین از نظر استحکام در برابر ضربه از شیشه مقاومتر میباشد. ویژگی ها فوق باعث شد تا از این پلیمر در تولید نرده ها ساختمانی و لوکس استفاده نمایند

مزیت نرده پلکسی :

مقاومت بالا نسبت به رطوبت و ضربه ضد خش می باشد سطح صاف و صیقلی آن به راحتی تمیز و براق می شود.

نرده پلکسی
 • نرده ی شیشه ای

  شیشه زیبا است، بخصوص اگر به عنوان طراحی داخلی مورد استفاده قرار گیرد میتواند زیبایی را چندین برابر کند. به همین دلیل، روز به روز کاربرد آن در ساختمان و طراحی داخلی بیشتر میشود. قبلا از شیشه ها فقط به عنوان پوشش پنجره ها استفاده می شدند. اما امروزه در تمام گوشه و اکناف ساختمان میتوانیم آنها را ببینیم. یکی از خلاقانه ترین شکل های استفاده از شیشه ها در نرده شیشه ای نمود پیدا کرده است. نرده شیشه ای خود کاربردها، انواع مختلف و ویژگی های منحصربفردی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم.

  مزایای نرده ی شیشه ای:

  نردهای شیشه ای بسیار مقاوم هستند. رنگ و جلای شان را از دست نمیدهند و مقاومت بالایی در دماها و شرایط آب و هوایی مختلف از خود نشان می دهند. آنها ضدآب و ضدزنگ هستند. اصولا، حتی به شکل ترکیبی، مقاومت بیشتری در مقایسه با سایر مصالح دارند. تغییر فرم نمیدهند، تغییر رنگ نمیدهند و عموما جز لک شدن، که آن هم به راحتی قابل تمیز شدن است، هیچ نقصانی پیدا نمی کنند. نوع شیشه ی سکوریت، که با یک لایه لمینت پوشش داده شده است، ایمنی بسیار بالایی دارد و نشکن است. بنابراین، نرده شیشه ای از آن جمله انتخاب هایی است که می توانید روی آن تا سال ها حساب کنید.

  معایب نرده شیشیه ای :

  شکننده بودن انها و واردن کردن خسارات .

  زود کثیف شدن و لکه شدن آنها .

  نرده ی شیشه ای
نرده ی استیل

نرده استیل، امروزه دارای مزایایی چون مقاومت در برابر گرما، ضدپوسیدگی و زنگ زدگی، دارای خاصیت آنتی باکتریال، سهولت تمیزکاری استیل میباشد. آهن به تنهایی دارای معایبی است اما با اضافه شدن کروم به آهن استینلس،استیل به دست می آید. امروزه ظاهر زیبا در ساختمان بنا برانواع نرده های استیلِ که کاربرد بسیاری در طراحی دکوراسیون خارجی و داخلی یک ساختمان دارد. استیل های ضدزنگ از آلیاژهایی بر پایه آهن، که حداقل 10% کروم میباشند، ساخته شده است.

معایب نرده استیل :

نرده استیل به طور کلی 2.5 برابر نسبت به نرده های دیگر دارای منگنز میباشد . منگنز عنصری سرطان زا میباشد .

. ابعاد نرده : برای حفظ جان خود و کودکان بعد از جنس نرده ابعاد نرده مورد توجه قرار میگیرد ، ابعاد نرده راه پله باید به طوری باشد که میله ها با فاصله های مناسبی باشد ، بطوری که یک کودک نتواند ازآن عبور و یا سر و گردن خود را عبور دهد .در غیر این صورت نرده استاندارد خود را از دست میدهد . بصورت استاندارد فاصله ی نرده ها از هم باید بین 11تا 15 سانتی متر باشد .

نرده ی استیل
استاندارد نرده

نرده چوبی با اینکه نمایی بسیار زیبا و جذاب به خانه ها میبخشد اما امکان آتش سوزی و خسارت جانی و مالی بالایی دارد و به همین دلیل است ک آتشنشانها استفاده از آن را منع کرده است. نرده های شیشه ای : نرده های شیشه ای نور پردازی بسیار خوبی دارند و باعث روشن شدن منازل شما میشود اما بدلیل شکننده بودن وظریف بودنش استفاده در مکان های پر رفت و آمدی مانند مدارس ، بیمارستانها و.... و در منازلی که کودکان پر جنب و جوشی دارند نرده های شیشه ای مناسب نیست. بهترین نرده برای تمامی مکانها نرده هایی از جنس فلز و یا آلومینیومی است .

نرده استیل به طور کلی 2.5 برابر نسبت به نرده های دیگر دارای منگنز میباشد . منگنز عنصری سرطان زا میباشد . . ابعاد نرده : برای حفظ جان خود و کودکان بعد از جنس نرده ابعاد نرده مورد توجه قرار میگیرد ، ابعاد نرده راه پله باید به طوری باشد که میله ها با فاصله های مناسبی باشد ، بطوری که یک کودک نتواند ازآن عبور و یا سر و گردن خود را عبور دهد .در غیر این صورت نرده استاندارد خود را از دست میدهد . بصورت استاندارد فاصله ی نرده ها از هم باید بین 11تا 15 سانتی متر باشد .

 • نوع میله های راه پله ها :

  بعضا در بعضی از مکانها فرفورژه های نرده دیده میشود که بسیار تیز و برنده است این فرفورژه ها اصلا توصیه نمیشود. چون در صورت افتادن ناگهانی صدمات جانی و مالی هنگفتی به وارد میکند .

  وزن نرده

  برای نرده ها نمیشود وزن دقیقی مشخص کرد چون نرده برا اساس تغییر ابعادش وزنش نیز متغیر است. اما باید وزن نرده بصورتی باشد که بعد از نصب و جوشکاری در محل خود ثابت بماند و تکان نخورد.همچنین نباید انقد سنگین باشد که در صورت شکستن ناگهانی قسمتی از گل نرده و افتادن آن برروی زمین یا افراد خسارت وارد نکند.

  جوش نرده

  جوشکاری نرده هارا باید بسیار جدی بگیریم و به هیچ عنوان برای کاهش هزینه جوشکاری را به یک فردی بی تجربه نسپاریم ، و یا خودمان اقدام به جوشکاری نکنیم . نرده راه پله باید از چند قسمت مختلف به زمین پرچ شود و یا جوش گل نرده ها باید محکم باشد . بهترین جوش برای نرده جوشco2 میباشد. باید به این نکته توجه داشت که هدف اول را بر روی امنیت متمرکز کنیم و در وهله ی بعدی به دنبال زیبایی نرده باشیم .

نظر خود را به ما بگویید

ارسال نظر