هرآنچه باید در مورد سیم نجاری بدانیم

21 اسفند 1397 14:51

در این مقاله سعی داریم تا اطلاعاتی کاربردی در مورد سیم نجاری یا همان سیم قالب بندی در اختیار خواننده قرار دهیم.اینکه سیم نجاری یا سیم قالب بندی چیست و وجه تسمیه آن از کجاست؟همچنین در مورد انواع سیم نجاری نیز بحث خواهیم کرد و نکاتی در مورد خرید سیم نجاری به مطالب فوق اضافه خواهیم کرد.

خرید سیم نجاری-فروش سیم نجاری-قیمت روز سیم نجاری-قیمت به روز سیم نجاری

سیم نجاری (قالب بندی) 

با اینکه زمان نسبتاْ زیادی از ورود قالب های آهنی در اجرای ساختمانهای بتنی سپری گردیده است، اما این قالبهای چوبی بودند  که در ابتدا ایده ساخت ساختمانهای بتنی را عملی کردند.بدین ترتیب که با تهیه الوارها ،دوتراش ها و چهار تراشها قطعاتی ساخته میشد که با استفاده از این قطعات سازه باربر بتن تازه با این عناصر تشکیل دهنده مونتاژ میشد. و پس از آرماتوربندی و اجرای قالب چوبی به دور آرماتورهای بسته شده عملیات بتن ریزی انجام میشد.

اکنون نیز در شهرهای شمالی کشور به دلیل وجود چوب به عنوان یک مصالح در دسترس و ارزان در بسیاری از پروژه های کوچک از قالبهای چوبی برای ساخت اسکلت های بتنی استفاده میشود.افرادی که برای ساخت این قالبها به این حرفه جدید یعنی اجرا و قالب بندی سازه بتنی وارد شده بودند عمدتاً  حرفه اشان کار با چوب  بود و در حقیقت آنها نجارهایی بودند که برای بتن ، سازه چوبی به عنوان قالب میساختند ، هرچند که بعد ها با ورود قالب های آهنی به صنعت ساختمان و توسعه ساختمان سازی و ترکیب علم و تجربه در این مسیر به جای واژه نجار به آنها قالب بند اطلاق میگردد( در محضر اهل فن یک قالب بند استاد کاری است که در درجه اول  یک نجار متبحر باشد و بعد کار با قالب های آهنی بتن را به خوبی بداند.)

با توجه به اینکه در زمان استفاده از قالبهای چوبی کلیه عناصر مرتبط با قالب بندی ، از جمله وادار ها ،شمعها و مهارهای فشاری از چوب بود ، جهت مهارهای کششی و عناصری که برای بستن و اتصالات در کشش استفاده میشد چیزی جز یک سیم مفتول قوی نبود.با استفاده از این سیم مفتول2.5 میلیمتری در مهاری میانی از جدایی قالبها بر اثر فشارهای جانبی و فرار قالب پس از بتن ریزی جلوگیری میشد.از این رو  این مفتول سیاه 2.5 میلیمتری به دلیل استفاده زیاد در این صنعت به عنوان سیم نجاری معروف شد.ولی امروزه علاوه بر سیم نجاری در بازار آهن آلات این کالا به عنوان سیم قالب بندی نیز شناخته میشود.

در حال حاضر در تمام پروژه ها چه سیستم قالب بندی چوبی و یا قالب بندی فلزی از سیم نجاری (سیم قالب بندی) در کنار سیم آرماتوربندی استفاده میشود.مهار قالبها در محل هایی که ضخامت بتن کم است و فشار کمی به جداره ها وارد میکند ،برای مهار قالب به میلگردهای درون آن، بستن و تثبیت بولتها و عناصر کارگذاشته شده در بتن از سیم نجاری استفاده میشود. این سیم در مقایسه با سیم آرماتوربندی 2.5 برابر بیشتر قدرت تحمل کشش را دارد.

قیمت روز سیم نجاری

این محصول به دلیل قطر 2.5 میلیمتری از ظرفیت کششی خوبی برای سایر امور برخوردار است به همین دلیل در بسیاری از کسب و کارها کاربردارد مثل صنایع کشاورزی و همچنین در صنایع بسته بندی از جمله صنعت بازیافت مقوا که بسته های مقوای پرس شده با سیم مفتول 2.5 بسته بندی میشود.

 

انواع سیم نجاری :

همانطور که در بخش مربوط به سیم آرماتوربندی توضیح دادیم ، سیم نجاری نیز بر اساس نوع ساخت و متریال اولیه تولید دارای دو گونه است :

سیم نجاری تسمه ای

سیم نجاری فابریک

با توجه به اینکه تکنولوژی تولید سیم نجاری و سیم آرماتوربندی یکسان است. لذا در اینجا از توضیح مجدداً آن خودداری میکنیم.لذا اگر قصد دارید بیشتر در مورد دو نوع سیم نجاری تسمه ای و سیم نجاری فابریک بدانید شما را به مقاله زیر ارجاع میدهیم:

انواع سیم آرماتوربندی

نکات مهم در خرید سیم نجاری:

نکات لازم در خرید سیم نجاری  نیز دقیقاً همان مطالبی است که در مورد خرید سیم آرماتوربندی باید مد نظر قرار دهید لذا اگر قصد خرید سیم نجاری را دارید در مطلب زیر میتوانید راهکارهای مناسب را پیدا کنید.

فروش سیم آرماتوربندی در تجارت آهن

مجدداً خاطر نشان می­کنیم سیم آرماتوربندی و سیم قالب بندی دو محصولی هستند که فقط در قطر سیم متفاوت هستند.یعنی سیم آرماتوربندی 1.5 میلیمتر ضخامت دارد و سیم نجاری 2.5 میلیمتر ضخامت دارد.

در صورتی که تمایل دارید لیست روز قیمت انواع سیم نجاری را ببنید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

فروش و لیست قیمت به روز انواع سیم نجاری (سیم قالب بندی)

در پایان اگر فکر می­کنید در سیم نجاری و موارد مصرف آن موضوعی دیگر قابل ارائه است خواهشمندیم در زیر این مطلب در بخش نظرات به اطلاع ما برسانید که به این بخش اضافه شود .

نظر خود را به ما بگویید

ارسال نظر