محاسبه مقدار مصرف سیم آرماتوربندی

23 بهمن 1397 16:14 آخرین ویرایش : 11 مرداد 1398

همانطور که میدانیم در اجرای ساختمانها اقتصاد طرح بسیار مهم است تا با صرفه جویی در زمان و هزینه های اجرای کار بتوان پروژه را با زمان و هزینه کم به بهره برداری رساند. یکی از رایج ترین پرسش ها در زمینه اجرای سازه های بتن آرمه مطرح میشود اینست که :مقدار مصرف سیم آرماتوربندی در یک سازه بتنی چقدر است؟ در این مقاله سعی میکنیم پاسخی مناسب به این پرسش بدهیم.

محاسبه برآورد مقدار مصرف سیم آرماتوربندی

این  پرسش در زمینه اجرای سازه های بتن آرمه به صور زیر همیشه مورد بحث بوده است:

محاسبه سیم آرماتوربندی چگونه است؟ 
 برآورد سیم آرماتوربندی چطور انجام میشود؟  
مقدار مصرف سیم آرماتوربندی چه میزان است؟ 
میزان مصرف سیم آرماتوربندی چقدر است؟


از آنجا که متره و برآورد یکی از عناصر مهم در زمان و  اقتصاد طرح است. برآورد مصرف سیم آرماتوربندی هم به عنوان یکی از مصالح مصرفی مورد بحث قرار میگیرد.

 شاید  به سختی بتوان در کتب فنی و مهندسی و روشهای اجرای سازه های بتنی در این باره مطلبی یافت . و آنچه در اینجا مورد بحث قرار میگیرد بر اساس تجارب نگارنده در طراحی، اجرا و نظارت بر ساختمانهای بتنی است.

قیمت روز و فروش سیم آرماتوربندی

درباره محاسبه مصرف سیم آرماتوربندی در یک سازه بتنی شاید اعلام یک فرمول کلی و قرار دادن یک عدد به عنوان مبنای محاسبه دقیق شاید پیشنهادی غیر عملی باشد ! این موضوع با دلایل زیر قابل اثبات است:

-        هر پروژه  شرایط خاص خود را دارد بدین معنی که قطر آرماتورها در هر پروژه های متغیر است پس با تغییر قطر آرماتور مصرف سیم آرماتوربندی نیز تغییر میکند. حال اگر بخواهیم پیشنهاد درصد وزنی از آرماتور های سازه را به عنوان معیار بدهیم شاید در پروژه هایی با قطر آرماتورهای بالا  با پروژه ای دیگر با قطر آرماتور های کمتر نتوان به یک مبنای واحد برای مصرف سیم آرماتوربندی رسید. شاید بتوان گفت افزایش وزن آرماتور با توان دوم قطر رابطه دارد  ولی میزان مصرف سیم آرماتوربندی با قطر میلگرد رابطه مستقیم دارد نه با توان دوم آن.

محاسبه سیم آرماتوربندی برآورد سیم آرماتوربندی مقدار مصرف سیم آرماتوربندی میزان مصرف سیم آرماتوربندی

-   در پروژه های متعدد بسته به سلایق و نظرات کارفرما، مجری و دستگاه نظارت و پیمانکاران و نفرات اجرایی کار، دیسیپلین و روش خاص مربوط به آن پروژه  حکفرماست.پس میتوان گفت سختگیری های منطقی در مصرف بهینه و صحیح مصالح به دور از ریخت و پاش های مرسوم ، میتواند در  میزان مصرف تمام مصالح و به تبع آن در میزان مصرف سیم آرماتوربندی نیز تاثیر بگذارد.

اما گذشته از تمام این موارد در بین مجریان اسکلت های بتنی عددی به عنوان مبنای کار در نظر گرفته میشود این عدد برابر هفت تا نه کیلوگرم در هر یک تن آرماتور میباشد. که بدیهی است هرچه قطر میلگردها بالاتر باشد(میزان مصرف به عدد 7 در 1000 میل میکند و هرچه قطر آرماتورها کمتر باشد به عدد 9 در 1000 میل میکند. البته باید اضافه کرد که در آرماتوربندی باید پرت مصرف سیم آرماتوربندی را در نظر گرفت زیرا مصرف سیم آرماتوربندی فقط در اتصال آرماتورها به یکدیگر نیست ، بلکه در مهار میلگردها، خرکها و بولتها و عناصر فولادی دیگری که در بتن قرار میگیرد به کار گرفته میشود به اضافه اینکه پرت کلی سیم آرماتوربندی به دلیل اینکه مصالحی "همه فن حریف" است در کارگاههای ساختمانی زیاد است.

هر آنچه که میخواهید در باره سیم آرماتور بندی بدانید به  لینک زیر مراجعه کنید:

همه چیز در مورد سیم آرماتوربندی

آیا انواع سیم های آرماتوربندی در بازار را می شناسید؟ برای آگاهی از انواع سیم آرماتوربندی در بازار سری به مقاله زیر بزنید:

انواع سیم آرماتوربندی

اگر قصد آگاهی از قیمت سیم آرماتور بندی را دارید میتوانید از لینک زیر محصول  مورد نظر  خود را بیابید:


نظر خود را به ما بگویید

ارسال نظر
جلال جاویدان
سلام و سپاس از اطلاعات اجرائی جامعتون.
رضاا
سلام ممنون لطفن در مورد مقدار مصرف سیم قالب بندی در ساختمان هم توضیح دهید با تشکر